Text Size Default Text SizeDefault Text Size Large Text SizeLarge Text Size Largest Text SizeLargest Text Size Print Print this Page

COMAP Mathematical Modeling Competition

Each year in February the Consortium for Mathematics and Its Applications (COMAP) sponsors the Mathematical Contest in Modeling and the Interdisciplinary Contest in Modeling (the MCM/ICM).  This international competition involves solving a difficult open-ended problem and writing the results in a paper over the course of a long weekend.  Longwood has competed in the COMAP MCM/ICM since 2006.  To see more details and pictures from each year click on the link with the year in the menu bar to your left.  If you are interested in competing in this competition next year, please contact Dr. M. Leigh Lunsford.

Longwood MCM/ICM Results from Previous Years

Each year, COMAP designates approximately the top 1 - 2% of all papers as Outstanding, the next 15% or so are designated Meritorious and the remainder of the top 50% are designated Honorable Mention. Those teams that survived the weekend with a viable product comprise the next 50% - Successful Participant. Below are the results for Longwood University teams that have participated in the contest.

Year

Team

Problem and Designation

2012 Team Mu:
Jeff Anway - Junior - Mathematics and Computer Science Double Major
Matthew Jobrack - Junior - Mathematics with Licensure for Secondary Endorsement
Chris Thatcher - Junior - Mathematics

Problem B: Camping along the Big Long River
Successful Participant

2012

Team Xi:
Garrett Josemans - Junior - Physics and Mathematics Double Major
Dominic Pastore - Sophomore - Computer Science and Mathematics Double Major
Keith Shiminski - Junior - Physics with a Mathematics Minor

Problem B: Camping along the Big Long River
Successful Participant

2012

Team Tau:
Paul Clamp - Sophomore - Physics with Mathematics and Computer Science Minors
Jason Freischlag - Junior - Physics
Michael Moyer - Senior - Computer Science

Problem C: Modeling for Crime Busting
Successful Participant

2011

Team Iota - The Sophomores Plus:
Jeff Anway - Junior - Physics with Mathematics and Computer Science Minors
Ben Ryan - Senior - Physics with a Mathematics Minor
Chris Thatcher - Sophomore - Mathematics

Problem B: Repeater Coordination
Honorable Mention - Top 45%

2011

Team Kappa - The Mostly Seniors:
Paul Clamp - Sophomore - Physics with Mathematics and Computer Science Minors
Michael Moyer - Senior - Computer Science
Nathan Owens - Senior - Mathematics with Computer Science Minor and Licensure for Secondary Education

Problem C: How environmentally and economically sound are electric vehicles? Is their widespread use feasible and practical?
Successful Participant

2011

Team Nu - The Up and Comers
Matthew Jobrack - Sophomore - Mathematics
Dominick Pastore - Freshman - Computer Science and Mathematics
Sam Wiles - Sophomore - Computer Science

 Problem A: Snowboard Course
Successful Participant

2010

Team Pi:
Yuri Calustro, Senior, Mathematics Major and Economics Minor
Daniel Honey, Senior, Computer Science Major
Nikole Varhegyi, Junior, Mathematics Major with a Computer Science Minor

Problem A: The Sweet Spot
Meritorious - Top 20%

2010

Team Alpha:
Jeff Anway, Freshman, Mathematics and Computer Science Double Major
Benjamin C. Ryan, Junior, Physics/Pre-Engineering Major
Sam Wiles, Freshman, Computer Science Major

 Problem B: Criminology
Successful Participant

 2010

Team Sigma:
Roger Hopkins, Senior, Computer Science Major
Chris Thatcher, Freshman, Mathematics Major
Ashley Wilson, Junior, Mathematics Major with a Secondary Endorsement

 Problem B: Criminology
Successful Participant

 2009

Team Lambda:
Richard Hayden, Senior Mathematics Major
Tyler C. Newell, Senior Mathematics and Computer Science Double Major
Michael Souza, Senior Computer Science Major, Mathematics Minor

 Problem A: Designing a Traffic Circle
Honorable Mention - Top 40%

2009

Team Gamma:
Daniel Honey, Junior Computer Science Major
Bobby Markey, Senior Mathematics Major with Secondary Education Licensure
Benjamin C. Ryan, Sophomore Physics/Pre-Engineering Major

 Problem A: Designing a Traffic Circle
Successful Participant

2008

Team Beta:
Andrew R. Grzankowski, Senior Mathematics and Physics Double Major
Zack Johnson, Senior Mathematics Major, Computer Science Minor
Michael Souza, Junior Computer Science Major, Mathematics Minor

Problem B: Creating Sudoku Puzzles
Honorable Mention - Top 55%

 2008

Team Zeta:
Louis Franzel, Junior Mathematics and Physics Double Major
Tyler C. Newell, Junior Mathematics and Computer Science Double Major
Benjamin C. Ryan, Freshman Physics (Pre-Engineering) Major

 Problem A: Take a Bath
Successful Participant

2007

Team Omega:
Andrew McFayden, Freshman Mathematics Major, Music Minor
Michael Souza, Sophomore Computer Science Major, Mathematics Minor
Ashley Swandby, Junior Mathematics Major

 Problem A: Gerrymandering
Successful Participant

2007

Team Theta:
Kimberly Bowman, Senior Mathematics Major
Zack Johnson, Junior Mathematics Major, Computer Science Minor
Brandon Taylor, Senior Mathematics Major

 Problem A: Gerrymandering
Successful Participant

 2006

Team Epsilon:
John Burton, Senior Mathematics Major
Zach Johnson, Junior Mathematics Major
Lindsay Robson, Senior Mathematics Major

 Problem A: Sprinkler Systems
Honorable Mention - Top 43%

2006

Team Delta:
Thomas Fields, Senior Mathematics & Physics Major
Brian Meckstroth, Senior Computer Science Major w/ Mathematics Minor
Michael Souza, Freshman Computer Science Major

 Problem C: Trade-offs in the War on HIV/AIDS
Successful Participant