Text Size Default Text SizeDefault Text Size Large Text SizeLarge Text Size Largest Text SizeLargest Text Size Print Print this Page

Awards and Scholarships

Chemistry Awards

Outstanding Senior Chemistry Major

  • Rachel Enga 2011-2012
  • Andrea Irby & John-Harwood Scott 2010-2011
  • Catherine Swandby 2009-2010
  • Andrew Puckette 2008-2009
  • Jason Mann 2007-2008
  • Christopher Shuford 2006-2007
  • Sarah Crane 2005-2006
  • Danielle Zafrane 2004-2005
  • Matt Akers & Stephanie Thomas 2003-2004

Exceptional Performance in Chemical Research

  • Kristen Bashaw 2011-2012
  • Scott Hull 2010-2011
  • L. Wyatt Colvin 2009-2010
  • Jonathon Sheldon 2008-2009
  • Boone Prentice 2007-2008
  • Christopher Shuford 2007
  • Christopher Shuford 2005
  • Maria Switzer 2002
  • Brad Mangrum 2000
  • Nikki Holland 1999
  • Tracy George 1997
  • Cassie Teele 1994
  • James Burgess 1992
  • Patricia E Scott 1990
  • J. Paul Hurt 1989
  • Brian Blakemore 1988
  • Donna Donkle 1986
  • Orman R. Simpson 1985

Exceptional Performance in Organic Chemistry

  • Audrey Hubbard & Emily Crawford 2011-2012
  • Nathaniel Spencer 2010-2011
  • John-Harwood Scott 2009-2010
  • Sean Evans 2008-2009
  • Catherine Swandby 2007-2008
  • Madison Stevens & Justin Dorn 2007
  • Christopher Shuford 2005
  • David Walker 2004
  • Matt Akers 2003
  • Brett Montgomery 2002
  • Jonathan Brooks & Tim Marshall 2001
  • Tana Necsary 2000
  • Sara Burritt 1999
  • Jennifer Gough 1998
  • Kyle Oyakawa 1997
  • Molly Cones 1996

Outstanding Student in General Chemistry

  • Scott Tyree 2011-2012
  • Sarah Ganrude 2010-2011
  • Jonathan Skelton 2009-2010
  • Cheryl Peck 2008-2009
  • John-Harwood Scott 2007-2008
  • Catherine Swandby & Robert Markey 2007
  • Jason Mann 2005
  • Sherri Hensler 2004
  • John Joyce 2003
  • Danielle Zafrane 2002
  • Lisa Bailey & Jean Smith 2001
  • Kathleen Lowder 2000
  • Tana Necsary & Rebekah Hertig 1999
  • Kathy Pearson 1998
  • Bryant Roque 1997
  • Sheri Llewellyn 1996
  • Anne Lloyd 1995
  • Cynthia Elliott 1994
  • Sonviette Washington & Joslyn Baldwin 1993
  • Casey Jellie 1992
  • Janet Lynn Elliott 1991
  • Carlisa Dudley 1990
  • Tammy Lynn Smith 1989
  • Darian Hybl & Linda Slayton 1988
  • Donna Wolfe 1987
  • Lemuel Eaton 1986
  • Teresa Bryant 1985
  • Deborah Bucsko 1984
  • Mark Hogge 1983
  • M. Renee Doyle 1982
  • Kay Carter 1981
  • Susan Godbey 1980

 

 

Physics Awards

Outstanding Senior Physics Major

  • Staci Small & Nathaniel Spencer 2011-2012
  • Ryan Foster 2010-2011
  • Wolfgang Troth 2009-2010
  • Louis Franzel 2008-2009
  • Joseph Gordon 2007-2008
  • Jonathan Larson & Kimberly Sheppard 2006-2007
  • Kristen Casalenuovo 2005-2006
  • Crystal Storey 2004-2005
  • Holly Miller 2003-2004

Exceptional Performance in Physics Research

  • John Blalock 2011 – 2012
  • Alvin Palmer 2010-2011
  • Mario Jones & Scidney Morris 2009-2010
  • Sean Kenny 2008-2009
  • Andrew Grzankowski 2007-2008

Outstanding Freshmen Physics/Dual Degree Engineering Student

  • Nicholas Carr 2011-2012
  • John Blalock 2009-2010
  • Cody Merkes 2008-2009
  • Benjamin Ryan 2007-2008
  • Hunter English 2006-2007

Outstanding Junior Dual Degree Engineering Student

  • Robert Romano 2010-2011
  • Shane Spencer 2009-2010